Sık Sorulan Sorular

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat döneminde ulaşım, kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda bulunma durumunda COVID-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanızı sağlayan ve böylece salgının takibine destek olan bir uygulamadır.

HES Kodu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden, kısa mesaj uygulaması (SMS) veya e-Devlet Kapısı üzerinden alınır.

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu almak için “HES Kodlarım” bölümüne girilir. “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklanır. “Benim İçin” veya “Çocuklarım İçin” seçeneklerinden biri ve kod kullanım süresi seçilir. HES Kodu ve koda ait karekod oluşturulur. Kod geçerlilik süresi olarak “Süresiz” seçeneği işaretlendiğinde, HES Kodu 18 ay geçerli olacaktır.

Kısa mesaj (SMS) yoluyla HES Kodu almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarası’nın son 4 hanesi  ve talep edilen paylaşım süresi (gün sayısı olarak) aralarında boşluk bırakılarak yazılır ve 2023’e kısa mesaj (SMS) olarak gönderilir. (Örnek: HES 12345678901 1234 30)

Gelen iki mesajdan ilki HES Kodu’nu, ikincisi koda ait karekodu içerir.

Kısa mesaj (SMS) göndererek HES Kodu alırken mesajın sonunda paylaşım süresi (gün sayısı olarak) belirtilmezse kodun süresi 1 yıl ile sınırlı olacak mesajın sonuna paylaşım süresi gün sayısı yazıldığında ise HES Kodu yazılan gün sayısı kadar geçerli olacaktır.

e-Devlet Kapısı üzerinden HES Kodu almak için “Kurumlar” sekmesinden “Sağlık Bakanlığı” bölümüne girilir. “HES Kodu Üretme ve Listeleme” başlığına tıklanarak işleme devam edilir.

e-Devlet Kapısı üzerinden HES Kodu üç adımda alınır.

1. adım: “Kodun Üretileceği Kişi Seçimi” ekranından “Kendi Adıma” ve “18 Yaşını Doldurmamış Çocuğum Adına” seçeneklerinden uygun olan tıklanır.

2. adım: “Kod Bilgileri” ekranından kod geçerlilik süresi seçilir. Kod geçerlilik süresi olarak “Süresiz” seçeneği işaretlendiğinde, HES Kodu 18 ay geçerli olacaktır. “Süreli” seçeneği işaretlendiğinde, ekrana gelen takvimden kodun geçerlilik süresi belirlenir.

3. adım: HES Kodu alma işlemi tamamlanır.

HES Kodu hakkında detaylı bilgi almak için https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/ web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Sık Sorulan Sorular

03 Nisan 2020

Web sitemiz yayına başlamıştır.